You are currently viewing Tenis i nauka, czyli studia w USA…
Tenis i nauka, czyli studia w USA…

Klasa tenisowa II B z SP 79 w Łodzi, to jedyna taka klasa w Łodzi i całym regionie łódzkim -)

Projekt wystartował w 2018 roku, dzięki staraniom i determinacji Dyrektor placówki- Pani Anny Wituły. Lokalizacja szkoły w bliskim sąsiedztwie obiektów AZS Łódź, pozwala realizować program kompleksowej nauki gry w tenisa. Infrastruktura AZS ( 3 kortowa hala tenisowa) umożliwia grę, przez cały rok szkolny.

W tygodniowym planie zajęć dzieci z II b , tenis zajmuje 4 godziny zajęć grupowych.To niezbyt dużo aby nauczyć gry w tenisa, ale wystarczająco, aby zaintrygować i zainteresować.

To właśnie dla tych maluchów, Szkoła Tenisa Volley zorganizowała mecz pokazowy i spotkanie z zawodnikami kilku uniwersytetów z USA.

Na kortach gościli :

Ada Sosnowska – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski do lat 14,16,18 or seniorów. W 2018 roku rozpoczęła studia w Northern Arizona University w Stanach Zjednoczonych. W 2020 r, na zasadach transferu , przeniosła się do szkoły w stanie Waszyngton, Gonzaga University.

Kacper Dworak – obecnie „2” rakieta University of Louisiana at Lafayette. 7 zawodnik rankingu (do lat 18). Brązowy medal mistrzostw Polski do lat 23 w deblu (2019)Brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w deblu (2018.)Brązowy medal mistrzostw Polski do lat 18, do lat 16 deblu, oraz drużynowo.

Patryk Garwacki – stypendysta sportowy i naukowy. Naukę rozpoczął w Salem University w Wirginii Zachodniej, następnie transferował do Lees Mcrae College w Północnej Karolinie.Ćwierćfinalista halowych mistrzostw Polski do lat 23 w deblu w 2017r.Uczestnik wielu turniejów rangi ITF juniors oraz rangi Futures eliminacyjnych/głównych w Polsce i Europie. Grał w głównym turnieju deblowym rangi futures przeciwko zawodnikom notowanym obecnie w top 100 ATP (David Pel)

Nikola Ladrowska – 16 letnia tenisistka, aktualnie 39 pozycja na listach PZT kadetek, uczennica I klasy L.O. Pełna zapału i entuzjazmu. Na swoje sukcesy ciężko pracuje i czeka…

Od lewej : Nikola, Patryk, Ada, Kacper

Zawodnicy, zagrali krótkie mecze pokazowe, a póżniej do walki ruszyła „szarańcza z II B”. Były deble, miksty i krótkie single. Nie zabrakło gier i zabaw ruchowych.

Dla rodziców była to okazja do spotkania i rozmowy z zawodnikami i trenerami. Stypendia sportowe dla najlepszych są na wyciągnięcie ręki ( rakiety )…a studia w USA, to niekoniecznie „sen wariata”.

Swoimi uwagami i wiedzą podzielił się trener prowadzący zawodników – Jarosław Wolniak. O procesie rekrutacji i problemach, które są do pokonania mówili sami zawodnicy i ojciec Kacpra, Pan Robert Dworak.

Mecze pokazowe z zainteresowaniem obserwował Wiceprezydent Zgierza, Pan Tomasz Dziedzic, który przyjął zaproszenie na tę imprezę od organizatora i właściciela Szkoły Tenisa Volley – trenera Macieja Szprynca.

Maciej Szprync : ”Kontakt z takimi zawodnikami i tenisem przez trochę większe „t” , do dobry kierunek do inspiracji dzieci, tą konkretną dyscypliną sportu i element motywujący do wysiłku i pracy.Tenis w połączeniu z nauką, może okazać się świetnym pomysłem, kluczem do zaplanowania rozwoju dziecka, zawodowej przyszłości, a w konsekwencji studiów za granicą na elitarnej uczelni. Prezentujemy rodzicom fakty- zawodników. Tenis, to nie jest fanaberia, rozrzutność czy sport dla elit….to inwestycja. Jeśli nie zostaniesz drugim Federerem czy Nadalem, świat się nie skończy, ale Twoje umiejętności i narzędzia, które nabyłeś, mogą stanowić magiczny wytrych do bajecznej przyszłości…”

Trener Jarosław Wolniak ( w czapeczce ) z zawodnikami. Z prawej pomysłodawca i organizator wydarzenia, trener Maciej Szprync.

 

Zanim wyślesz swoje dziecko do USA -)

Praktyczne informacje i porady dla rodziców :

Wywiad z Maćkiem Winiarzem (KS \’Grzegórzecki\’ Kraków) stypendystą uczelni „Washburn” w stolicy stanu Kansas. Sukcesy : między innymi Halowy Mistrz Polski do lat 14 ( 2005 r.), 3 pozycja w rankingu ( do 16 lat ):

http://maturzaki.pl/poradnik-maturalny/studia-w-usa.html

 

Struktura sportu akademickiego w USA /proces rekrutacji :

http://naukazagranica.pl/stypendiumsportUSA.html

 

Stypendia sportowe – wykaz uczelni :

https://educationusa.pl/stypendia-sportowe/

 

 

Fotorelacja cd :

Foto :

Anna Mikulska – Korpacka

Karolina Witek

Aniela Misztal

Archiwum Volley

Do zobaczenia na treningu !